Bakan Işıkhan: Yapısal sorunlar için çözüm Çalışma Meclisi

Mithat Yurdakul / ANKARA – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Milliyet’i ziyaret ederek bakanlığın gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çalışma Meclisi’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 5 yıl sonra ilk kez bir araya geleceğini belirten Işıkhan, “Emeğin, sendikal örgütlenmenin ve istihdamın sadece birkaç yılını değil, önümüzdeki asırlık altyapısını inşa edecek, yeni perspektifler sunacak ve çalışma hayatının yapısal sorunlarına kalıcı çözümler getirecek ortak bir vizyon oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Işıkhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in 1 Mayıs’ta Taksim kutlamalarına izin verilmesi gerektiğini dile getirerek, “Ben kefilim” demesi için de “Miting alanı olarak belirlenmiş bir alan değil Taksim meydanı. Bir yerde ısrar etmenin ve orada gereksiz gündem oluşturmanın CHP’ye de faydası olmayacaktır diye düşünüyorum” dedi.

– Çalışma Meclisi uzun bir aradan sonra toplanıyor, hedefler ne?

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 29-30 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştireceğimiz Çalışma Meclisi’nde, “Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği” başlığını belirledik. Türkiye Yüzyılı’nın çalışma hayatını ilgilendiren meseleleri ele alacağız. Emeğin, sendikal örgütlenmenin ve istihdamın sadece birkaç yılını değil, önümüzdeki asırlık altyapısını inşa edecek, yeni perspektifler sunacak ve çalışma hayatının yapısal sorunlarına kalıcı çözümler getirecek ortak bir vizyon oluşturmayı hedefliyoruz.

Mecliste, pandemi ve depremlerin istihdam ve üretim üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek adına hayata geçirdiğimiz özel politikaları yeniden ele alacak ve daha uzun vadeli çözümler üreteceğiz. Çalışma meclisi kendi istişare mekanizmasıyla değerlendirmesini yapacak ve sendikalarımız da kendi fikirlerini, değerlendirmelerini özgürce dile getirecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız da en üst düzeyde, çalışma meclisi üyelerini 30 Nisan’da milletin evinde bizzat kabul edecek ve ağırlayacaktır.

Kadın ve gençlere destek

– Ekonomik büyüme ve istihdamda ne durumdayız?

2023 yılında yüzde 4.5 büyüdük. Kişi başına GSYH 2023 yılında cari fiyatlarla 307 bin 952 lira, 13 bin 110 dolar olarak hesaplandı. Tarihin en yüksek seviyesini yakalamayı başardık. İstikrarlı bir yatırım ve üretim süreci, istihdam artışını da beraberinde getirir. Son aylarda gözlemlediğimiz istikrar ve etkileyici ivme, bu konuda önemli bir başarı göstergesi. Son 1 yılda işgücü sayısı 775 bin kişi, istihdam sayısı 1 milyon 156 bin kişi arttı.

İşgücüne katılma oranı 0.8 puan, istihdam oranı 1.4 puan yükseldi. Hem genelde, hem kadınlarda, hem de gençlerde işgücüne katılma oranımız, istihdam oranımız tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Son bir yılda istihdam sayısını 1 milyonun üzerinde artırmış olmamız, sosyal güvenlik sistemimizi daha dengeli hale getirmek ve prim gelirlerini artırmak bakımından da büyük önem taşıyor.

– İstihdamı artırmak için ne gibi programlar uyguluyorsunuz?

Ülkemizin çalışma hayatındaki en önemli konulardan biri olan “ara eleman” meselesi, işgücündeki arzla talebin örtüşmemesi sorunundan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmek adına, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerimizi geliştirerek işçi ve işverenlerimize daha etkin bir şekilde hizmet sunmaktayız.

Özellikle deprem bölgesinde aktif işgücü programlarımızı yenileyerek daha da kolaylaştırdık ve avantajlı hale getirdik. Bu programla sanayicilere ve girişimcilere şunu söylüyoruz: “İhtiyaç duyduğunuz alanda elemanı bulun ve iş başında istediğiniz şekilde yetiştirin. Belli şartları sağlarsanız, ücreti biz veriyoruz.” Son 6 ayda, yeni istihdam alanları oluşturmak için kadınlara ve gençlere yönelik yeni programlar başlattık.

9 Şubat’ta Sayın Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle İş Pozitif kadın istihdam projesini başlattık ve kısa bir sürede 100 bin kadını işe yerleştirerek istihdama katkı sağladık. Gençler için ise “kalfa programı” ile savunma sanayii ve tedariklerinde on binlerce gencin iş başı eğitim programlarıyla istihdam edilmesini sağladık.

‘1 MAYIS’TA SAHADA OLACAĞIM’

– 1 Mayıs’ta Taksim tartışmasına yönelik, “İşçinin, emekçinin alın terinin Taksim Meydanı’na sığımayacak kadar büyük olduğunu” söylediniz. Bu konudaki ısrarlı talepler sürüyor. CHP Lideri Özel de, “Ben kefilim” dedi. Değerlendirmeniz nedir?

CHP Genel Başkan yardımcılarından biri, bakanlığımızın Çalışma Meclisi toplantısı için 1-2 Mayıs’ı belirlediğimizi söylüyor. Oysa biz Çalışma Meclisi’ni 29-30 Nisan’da topluyoruz. Biz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne giderken, öncesinde Çalışma Meclisi’ni toplayalım ve emekçiler taleplerini ve beklentilerini dile getirsinler diye düşündük. Kaldı ki ben Çalışma Bakanı olarak 1 Mayıs’ta sahada olacağım. 1 Mayıs’ta sahada olacak, emekçilerle bir araya gelecek olan bizler neden böyle bir şey yapalım?

1 Mayıs’ı resmi tatil yapmış bir kadronun 1 Mayıs’la ilgili olumsuz bir yaklaşımı olmaz. Kaldı ki, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kapsamında çelenk bırakma, basın açıklaması yapma yasaklaması yok. Miting alanı olarak belirlenmiş bir alan değil Taksim Meydanı. Daha önceden miting alanı olarak belirlenen alanlarda yasal her türlü mitinge izin veriliyor.

Nitekim İstanbul ve Ankara da dahil farklı illerde bu tip taleplere daha önceden belirlenen alanlarda izinler verilmiş durumda. Valiliğimizin güvenlik gerekçesiyle başka bir alan göstermelerini anlayışla karşılamalarını istiyoruz. Onların da bu şekilde bakmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bir yerde ısrar etmenin ve orada gereksiz gündem oluşturmanın CHP’ye de faydası olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir