Porsche’nin başı belada olabilir! Tüm Taycan modelleri geri çağırıldı

Porsche, 2020’den bu yana üretilen tüm Taycan modellerini geri çağırıyor. Bu büyük geri çağırmanın nedeni ise ön fren hortumlarındaki olası bir sızıntı. Araçlarında bu uyarıyı alan sürücülerin acilen kenara çekip servisi aramaları gerekiyor. Peki bu sorun 2020’den beri nasıl fark edilmedi? İşte kritik fren sorununun detayları…

Porsche kritik fren sorunu nedeniyle tüm Taycan modelleri geri çağırdı

Aslında her şey geçen yıl Porsche’nin birkaç saha raporu almasıyla başladı. Raporda, Taycan model araçların ön fren hortumlarında sızıntı olduğu bildirildi. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) sunulan belgelerde, ABD’den gelen bu tür yedi rapor olduğu ve herhangi bir kaza veya yaralanma bildirilmediği belirtildi.

Acilen harekete geçen Porsche, hortumlar üzerinde bir dizi test gerçekleştirdi. Hortumların kaliperlere giden yolunda daha nazik bir bükülme yapılması gerektiği tespit edildi. Porsche, bu sorunu çözmek için 2020’den bu yana üretilen tüm Taycan modellerini geri çağırma kararı aldı. ABD’de bu sayı tam olarak 31 bin 689 araçken, dünya genelinde toplam 150 bin’den fazla Taycan bu geri çağırmadan etkilenecek.

Geri çağırma belgelerinde, belirli miktarda fren sıvısı kaybedildiğinde sürücüye çeşitli uyarı mesajları verileceği belirtildi. Mesajlar, sızıntının boyutuna ve diğer faktörlere bağlı olarak ‘fren sıvısı düşük‘ veya ‘PSM arızası’ gibi uyarılar olacak. Sarı bir uyarı ışığı yanarsa, Taycan sahiplerinin araçlarını servise götürmeleri gerekiyor. Ancak kırmızı bir uyarı ışığı yanarsa, aracın çekilmesi veya Porsche ile iletişime geçilmesi ve aracın kullanılmaması gerektiği vurgulanıyor.

Porsche bayileri, ön fren hortumlarını daha uzun ve nazik bir yönlendirme sağlayan yeni tasarımla değiştirecek. Bu işlemin yaklaşık iki saat süreceği ve tamamen ücretsiz olarak yapılacağı belirtiliyor. ABD’deki sahiplerine, 3 Temmuz’da geri çağırma ile ilgili mektuplar gönderilmeye başlanacak.

Bu büyük geri çağırma, Porsche Taycan sahiplerini pek de memnun etmedi. Siz bu geri çağırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Porsche’nin bu adımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir